רכיבה על סוסים בישראל

לסוסים יש צורות הליכה וריצה קבועות. כמובן שקיימות תנועות מיוחדות אשר רק זנים ספציפיים מסוגלים לבצע. סגנונות התנועה מתחלקות לארבעה סוגים עיקריים. כמו כן, קיימים סוגי תנועה "ביניים". ארבעת הסוגים הם הליכה, טפיפה, דהירה איטית ודהירה מהירה.

הליכה

הליכה ממוצעת של סוס היא כ-6 ק"מ לשעה. במצב התחלתי, ארבעת הרגלים נמצאות על האדמה וההליכה מתבצעת ברצף הבא – רגל שמאלית אחורית, רגל שמאלית קדמית, רגל ימנית אחורית ורגל ימנית קדמית. בעת הליכה, רגל אחת תהיה באוויר ושלוש על האדמה. ויחד עם זאת, הסוס יניע את ראשו למעלה ומטה על מנת לשמור על שיווי המשקל. כתוצאה מכך, עם כל צעד, רוכב על הסוס ירגיש נדנוד קל ימינה ושמאלה.

טפיפה

מהירות ה"טפיפה" יכולה להיות שונה בהתאם לסוס ולתנאי הסביבה. מהירות ממוצעת של טפיפה עומדת על כ-13 ק"מ לשעה. בזמן טפיפה,  שתי רגליים נעות באלכסון בצורה אחידה. בסגנון זה של הליכה לא נדרשת תזוזה משמעותית של הראש על מנת לשמור על שיווי המשקל. טפיפה היא צורת הליכה מיטבית לצורך עבודה ממושכת. בניגוד למה שאנו רגילים לראות בסרטים, סוסים לא יכולים לדהור במשך זמן רב. לעומת זאת, בתנאים טובים, סוסים יכולים לטפף במשך שעות בלי להתעייף.

רכיבה על סוס בזמן טפיפה יכולה להיות קשה מאחר והסוס נע למעלה ומטה כל פעם שהוא מחליף זוג רגלים שבאלכסון. אך חשוב מאוד ללמוד לרכב בסגנון זה על מנת לשמור על בריאותכם ובריאות הסוס. זאת מאחר ומדובר בצורת הליכה בטוחה ויעילה

דהירה איטית

דהירה איטית היא מעט יותר מהירה מטפיפה. מהירות הדהריה תלוי בעיקר בגודל צעדי הסוס. המהירות הממוצעת הינה 16-27 ק"מ לשעה. הדהירה מתבצעת כאשר הסוס דוחף את עצמו בעזרת אחת מרגליו האחוריות, לדוגמה ימנית. בשלב הזה שלוש מרגליו של הסוס נמצאות באוויר ומתקדמות קדימה. בשלב הבא רגל שמאל אחורית ורגל ימין קדמית יגעו בקרקע, בזמן שרגלו האחורית השניה נשארת לרגע על הקרקע. ובשלב האחרון רגלו השמאלית קדמית תיגע בקרקע.

דהירה מהירה

"דהירה מהירה" דומה מאוד ל"דהירה איטית". בדיוק כפי שזה נשמע, הסוס נע מהר יותר ובמהירות גבוהה מאוד סוס יכול לרחף לשבריר שניה באוויר. מהירות ממוצעת של דהירה הינו 40-50 ק"מ לשעה. מהירות של סוס הכי מהיר בעולם הגיע ל-89 ק"מ לשעה. יש לציין, סוסים לא יכולים לדהור מהר לאורך מרחקים ארוכים, ללא מנוחה. לכן, כל דהירה לא תהיה יותר ממספר קילומטרים בודדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *