רכיבה על סוסים בישראל

סוסים שיחקו תפקיד חשוב בחיי האנושות. הם שירתו בתפקידים שונים, החל מתחבורה ועד חיל פרשים משוריין. עקב התפתחות הטכנולוגיה, פחת הצורך בסוסים. וכיום משתמשים בהם בעיקר בחוות, בקרקס ובכרכרות שעשוע. למעשה, בעבר סוסים היו כלי חיוני והפרשים שוייכו למעמד האצולה. אילו כיום, מי שרוכב על סוסים, נחשב לעוד מישהו ששמשתתף בעוד תחרות ספורט.

 

רכיבה על סוסים בעבר

כאמור, סוסים שימשו למטרות שונות, הן למטרות צבאיות והן למטרות אזרחיות לרבות כלי תחבורה, שעשוע ולחימה. בעת העתיקה, ברומא, פרשים שוייכו לאליטה. באותם זמנים סוסים היו מאוד יקרים. אם למישהו היה סוס, אז כולם ידעו שהוא אדם אמיד מאוד. למעשה, פרשים אלה שוייכו למעמד הגבוה וכונו כ"מעמד הפרשים". הם קיבלו יחס מועדף מהממשל והיו תחת שתי כובעים – צבאי ופוליטי.

לאחר התרחבות האימפריה הרומית, הממשל הסתמך בעיקר על חיל פרשים של בני הברית. לכן, פחת הצורך בפרשים והם חדלו מלהיות פונקציה צבאית. כתוצאה מכך, מצד אחד הם לא באמת היו בשירות המדינה, אך מצד שני, המעמד האצילי שלהם נשמר. משפחות מ"מעמד הפרשים" היו עשירות ושלטו על מחוזות שלמים. באותה תקופה, מושלים היו בעמד זהה לאבירים.

המושלים היו אחראים על תחום השיפוט ולכן נאסר עליהם לקיים עסקים ולהרוויח כסף ממסחר. לעומת זאת, הפרשים שהיו במקור אנשי עסקים, בנקאים וסוחרים, יכלו לקייים עסקים, להשקיע במסחר ולנהל חברות. לאור זאת, הפער והסכסוך בין שני הצדדים גדל עד מלחמת אזרחים שעשתה רפורמה שתיקנה את העיוות.

רכיבה על סוסים כיום

בימינו רוכבים מפורסים בעיקר עקב תחרויות ספורט באולימפיאדה וכאטרקציה לבילוי כיפי ומרענן. בדומה לבעבר, תחביב רכיבה על סוסים לא זול, ולא כל אחד יכול להרשות לעצמו להחזיק סוס פרטי או לרכב על בסיס יומי. יחד עם זאת, מבלים רבים, ביחד עם אנשים שהם אוהבים, נהנים מרכיבה על סוסים בתור בילוי אותנטי ומרגש.

תחרויות רכיבה עיקריות הן אילוף, קפיצות ומירוץ מכשולים. בתחרות אילוף, הרוכב אמור לבצע פעולות טבעיות של הסוס על פי הפקודה. לסוג זה של תחרות נהוג לקרוא גם "בלט לסוסים". המטרה של המתחרה, לשפר את היכולות האתלטיות של הסוס ולמקסם את הפוטנציאל שלו. בתחרויות קפיצה, הרוכב והסוס נדרשים להראות קפיצות מתוזמנות. הם נדרשים, בזמן מינימלי, לעבור דרך מכשולים שונים לרבות קירות בטון, מים וחביות. מירוץ מכשולים הוא שילוב של השניים, אילוף ורפיצות. כאשר המטרה היא לעבור מרחק גדול הכולל קפיצות, במהירות האפשרית.

לסיכום, למרות שתפקידי רוכבים על סוסים השתנו במשך הדורות, גם היום נשאר משהו יפה ואצילי ברכיבה על סוסים. לכן, אנשים רבים בוחרים ברכיבה על סוסים בתור בילוי משפחתי, רומנטי או כתחביב מעניין ומרענן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *